Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Chmura tagów
Zbigniew Makowski - artysta książki. Momento unius horae...
52.jpg

Zbigniew Makowski / Galeria Pokaz / fot. A. Rybczyński

Zbigniew Makowski, urodzony w 1930 r. w Warszawie, studiował w latach 1950-1956 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Kazimierza Tomorowicza.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, jest twórcą niezwykle oryginalnych, unikatowych książek, które wykonuje ręcznie, na specjalnie preparowanych papierach i płótnach, używając różnorodnych technik malarskich, rysunkowych, graficznych i kaligrafii.

Jego unikatowe woluminy są współczesną interpretacją wielowiekowej tradycji zdobienia ksiąg, sięgającej średniowiecznych rękopisów iluminowanych. Kompozycja dzieł artysty nie jest oparta na uzupełnianiu tekstu ilustracjami, a na współbrzmieniu dwóch niezależnych elementów – słowa i obrazu. W księgach Makowskiego pismo i rysunek są jednością, przenikają się wzajemnie i łączą, tworząc nierozerwalną całość, dzięki której księga-obiekt staje się autonomicznym dziełem sztuki.

Litery, cyfry, znaki, symbole, figury, wizerunki i wyobrażenia układają się w intymną opowieść artysty o sobie samym, o życiu, o ludziach i miejscach, o malarstwie, muzyce, filozofii i religii. Są świadectwem rozległych zainteresowań i erudycji artysty-konesera minionych epok, egzotycznych kultur, obcych języków i tajemnych wierzeń. Stanowią echa jego fascynacji dziełami dawnych mistrzów, zapis artystycznego dyskursu z twórczością artystów współczesnych, próbę sformułowania własnej teoretycznej refleksji nad kanonami i istotą sztuki. 

Subtelność rysunku, liryzm wyrazu, wrażliwość kolorystyczna i biegłość kompozycyjna sprawiają, że księgi dostarczają miłośnikom malarstwa satysfakcji i radości. Ich skomplikowana symbolika i wielojęzyczne, pełne odniesień do klasyki literatury, poezji, pism filozoficznych i traktatów teologicznych teksty są zaś intelektualnym wyzwaniem dla czytelników. 

   "Ta Autobiografia (momento unius horae) powstała z sugestii Teresy Anny Stepnowskiej, komisarza wystawy mojej w "Zachęcie" 1995"...

Makowski, Zbigniew / [Autobiografia]  / Warszawa 1995, Galeria Sztuki Współczesnej "Zachęta" / ISBN: 83-86277-34-3 / Str. [64] / Oprawa wykonana z papieru czerpanego; reliefowy druk (suchy tłok) na licu; 36 x 25 cm / Liczne ilustracje w tekście, poza tekstem / Książka szyta jutowym sznurkiem / Druk - pismo odręczne na papierze kredowanym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium