Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza / Pierwsze wydanie książkowe [1884]

 

Pierwsza edycja jednego z największych dzieł Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem" będąca pierwszą częścią naszej narodowej trylogii, wpadła w moje ręce zeszłego lata . Długo wertowałem jej karty, oglądałem oprawy i każdy ich detal ze wszystkich stron, ponieważ nie mogłem uwierzyć, że książki mające sto trzydzieści lat mogą być w stanie księgarskim.Wyglądały i pachniały jakby świeżo wyjechały z drukarni. Śmiem twierdzić, że przez krótki czas byłem w posiadaniu najlepiej zachowanego i najładniej wydanego egzemplarza dzieł Sienkiewicza w Polsce. Książki trafiły w dobre ręce, jednego z największych kolekcjonerów w Polsce (także znakomitego antykwariusza i znawcy polskich cymeliów), więc żal po rozstaniu mniejszy.

 

Pierwotnie powieść była drukowana w periodyku "Słowo" i w krakowskim dzienniku "Czas" w odcinkach; pierwsze książkowe wydanie miało miejsce w 1884 roku i o tym wydaniu tutaj mowa. 

 

Sienkiewicz Henryk /Ogniem i mieczem Powieść z lat dawnych t. I-III (4 vol.)

Warszawa 1884, Drukiem Władysława Szulca i S-ki / Str. 387, 411, 450, 451-756

Oprawa płócienna [introligatorska z epoki] złocone napisy na licu w zwierciadle oprawy, złocone na napisy i motywy florystyczne na grzbiecie oprawy, marmoryzowane obcięcia, 20 cm.

 

Ogniem i mieczem Sienkiewicz 1884 lica opraw
Ogniem i mieczem Sienkiewicz 1884 marmoryzowane obcięcia
Ogniem i mieczem Sienkiewicz 1884 dolne obcięcia
Ogniem i mieczem Sienkiewicz 1884 złocone napisy i winiety
Ogniem i mieczem Sienkiewicz 1884 strona tytułowa

 

Autor: Maciej Barski

Tagi:
  • Henryk Sienkiewicz
  • ogniem i mieczem
  • pierwodruk
  • pierwsze wydnie