Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Chmura tagów
Od Tygodnika Illustrowanego do Tygodnika Ilustrowanego 8
115.jpg

Po śmierci cara Mikołaja I w 1856 roku i namiestnika Warszawy Iwana Paskiewicza w roku 1957, a także przegrana caratu w wojnie krymskiej, spowodowały chwilowe osłabienie kursu rosyjskiego zaborcy.

Wówczas to w latach 50. i 60. XIX wieku podjęto wiele udanych inicjatyw wydawniczych na rynku periodyków społeczno-kulturalnych, na czele z "Tygodnikiem illustrowanym". W 1863 roku pojawiło się czasopismo "Wędrowiec" [zajmował się głównie kwestami gospodarczymi, a także podróżami i opisami geograficznymi]; w 1865 roku ukazał się pierwszy numer "Czasopisma Illustorwanego Tygodniowego Kłosy" [omawiające zarówno sprawy społeczno-kulturalne, jak i historyczne oraz aktualia ekonomiczne]. W 1876 roku przybył "Tygodnikowi Illustrowanemu" poważny, bezpośredni konkurent - literacko-naukowe pismo "Biesiada Literacka", która była nieco tańsza od konkurencji, a także zamieszczała artykuły o aktualiach politycznych z kraju i ze świata.

Ciekawym jest, że z inicjatywą powołania do życia nowego pisma ["Tygodnika Illustrowanego"] wyszedł Franciszek Maksymilian Sobieszczański, miłośnik historii i starożytności, a z zawodu cenzor. Sobieszczański podjął współpracę ze znanym warszawskim drukarzem - Józefem Ungerem, następnie, poszukując redaktora naczelnego czasopisma, zgłosił się do Józefa Ignacego Kraszewskiego, gdy ten odmówił, poszedł do Ludwika Jenike, który zgodził się pracować dla "Tygodnika" i funkcję redaktora naczelnego pełnił do roku 1886. W maju 1859 roku odbyło się pierwsze przedwydawnicze spotkanie współpracowników "Tygodnika", wśród nich były takie osobistości jak: Jan Feliks Piwarski, który miał odpowiadać za kształt artystyczny pisma, Karol Beyer, Kazimierz Władysław Wójcicki, Władysław Ludwik Anczyc [pomocnik redakcji].

Pierwszy numer "Tygodnika Illustrowanego" ukazał się 1 października 1859 roku i ,z przerwami, był wydawany do roku 1939. 
"Tygodnik" nie reprezentował żadnej opcji politycznej, publikowano w nim materiały historyczne, utwory literackie, a także reprodukcje malarstwa i grafiki. Do 1914 roku redaktorami pisma byli m. in. W. Szymanowski, K. Estreicher czy P. Chmielowski, w międzywojniu - Artur Oppman, Stanisław Lam czy Zdzisław Dębcki. To w "Tygodniku" wychodziły we fragmentach powieści H. Sienkiewicza ["Ogniem i mieczem"], E. Orzeszkowej ["Nad Niemnem"], B. Prusa ["Faraon"], a także przekłady z obcej literatury [w tłumaczeniach Marii Konopnickiej, Zenona Przesmyckiego, Czesława Jankowskiego]. Tu publikowano reprodukcje humorystycznych litografii Franciszka Kostrzewskiego, prac Jana Feliksa Piwarskiego, a także malarstwa Jana Matejki, Stanisława Witkiewicza, Maksymilana Gierymskiego. Ponadto współpracę z redakcją "Tygodnika" podjęli: Józef Kremer, Karola Kremer, Oskar Kolber, Ludwik Kondratowicz (Władysław Syrokomla), Józef Ignacy Kraszewski czy Wojciech Gerson. Pismo na początku swej drogi miało około 3 000 prenumeratorów, na przełomie wieków około 11 000, żeby w międzywojniu, zwłaszcza w latach 30., stać się niczym nie wyróżniającym się czasopismem społeczn-kulturalnym. Wybuch II wojny światowej zakończył działalność wydawniczą "Tygodnika Illustrowanego".

WINIETY "TYGODNIKA ILUSTROWANEGO" W XIX I XX WIEKU:

Tygodnik ilustrowany 1872

Tygodnik ilustrowany 1902

Tygodnik ilustrowany 1911

Tygodnik ilustrowany 1928


Komentarze do wpisu (8)

28 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Ipaxedom Pohial rii.awcj.antykwariatwaw.pl.eab.gq http://slkjfdf.net/

28 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Osaqbe Iguoholki hwj.rgsq.antykwariatwaw.pl.wxl.yy http://slkjfdf.net/

28 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Okinoda Ecedaye chl.joat.antykwariatwaw.pl.lwk.wp http://slkjfdf.net/

28 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Awibwo Yasiyvow usf.irae.antykwariatwaw.pl.kbq.ec http://slkjfdf.net/

28 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Uyazeaf Pafeoomaj wdu.wppm.antykwariatwaw.pl.yuu.aj http://slkjfdf.net/

29 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Qadefeugw Aixodu yzw.cvom.antykwariatwaw.pl.ftj.nl http://slkjfdf.net/

29 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Uxamue Ucetabdob ixl.wvul.antykwariatwaw.pl.sfh.lu http://slkjfdf.net/

29 sierpnia 2022

http://slkjfdf.net/ - Ukifnud Pumuwovo gre.hhly.antykwariatwaw.pl.ujm.jv http://slkjfdf.net/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium