Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chmura tagów
Hippiczny artbook Zofii Raczkowskiej / Rajd Białka - Wetlina 1963 0
224.jpg

Zofia Raczkowska [1932-2013] - polska fotografka, członkini Okręgu Warszawskiego ZPAF.

Całe życie artystyczne i prywatne związana z końmi. Pierwsze zdjęcia koni zaczęła robić w 1962 roku w stadninie w Białce Tatrzańskiej, potem przyszedł czas na Janowo Podlaskie, Kurozwęk i Michałów Podlaski. Fotografowała do katalogu aukcyjnego Polish Prestige, fotografowała dla zagranicznych mediów, do folderów, plakatów i periodyków. W latach 70. Zofia Raczkowska zrobiła w stadninie w Michałowie Podlaskim zdjęcie galopujących koni, po około trzydziestu latach, w maju 2006 roku, jej fotografia została wykorzystana w wartej milion dolarów, akcji społecznej, publikowanej w japońskich gazetach. Pracownicy japońskiej agencji reklamowej odpowiedzialnej za akcję przebyli pół świata, żeby poznać artystkę - mistrzynię fotografii hippicznej. Dla Z. Raczkowskiej konie to przede wszystkim pasja:    

"Oczywiście, każdy o to pyta. Dla mnie koń zawsze był czymś nieprawdopodobnym. Konie mi się śniły, kiedy byłam mała. Część dzieciństwa spędziłam na wsi – pamiętam, że nie mogłam przejść obok konia, żeby nie wyciągnąć rączki i go nie pogłaskać. Moja starsza o siedem lat siostra jeździła na koniu na oklep, a ja strasznie jej zazdrościłam i uciekałam ze szkoły, żeby też pobyć na pastwisku. Próbowałam się ukryć, ale z wysokości końskiego grzbietu zawsze udawało się jej mnie dostrzec… "  

[fragment wywiadu Moniki Luft z 2006 roku: CAŁY WYWIAD

Rajd Białka-Wetlina

Na dorobek ponad 50-letniej pracy artystki składają się tysiące zdjęć, realizacji katalogów, plakatów, folderów i niezliczona ilość nagród krajowych i międzynarodowych.   

Mamy zaszczyt zaprezentować jedyny znany egzemplarz artbook'a z początków działalności fotograficznej Zofii Raczkowskiej. Artbook składa się z 26 oryginalnych [vintage print], zszytych fotografii, relacjonujących rajd Białka - Wetlina w 1963 roku. Na rewersie ostatniego zdjęcia znajduje się pieczęć autorska Z. R.       
    

pieczęć autorska Z. R.

    

Zofia Raczkowska photobook

    

Stadnina w Białce Tatrzańskiej
O poranku

     

Ogiery
tresura konia

     

Wierzgający koń
Odpoczynek na połoninie
w galopie
przy wodopoju

          

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium