Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Chmura tagów
Fotografie z archiwum Eugeniusza Hanemana prezentowane na Retrospektywnej Wystawie w galerii Kordegarda / 1965 rok
252.jpg

   
"Dzisiejsze Ichtiozaury" - fotomontaż utrzymany w duchu socrealistycznym ... 

... obiektywu Eugeniusza Hanemana, prezentowany był na Retrospektywnej Wystawie Fotografiki Eugeniusza Hanemana. 25 lecie Pracy Artystycznej w dniach 15 lipca 1965 - 22.07.1965 roku w warszawskiej Galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu. Wystawę zorganizował Związek Polskich Artystów Fotografików i Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Na retrospektywie prezentowano 59, dystynktywnych dla twórczości Eugeniusza Hanemana, prac; od fotografii z czasów wojennych, przez portret m. in. Agata i Czarna Agata z ok. 1963 roku, portret z monoklem z około 1955 roku, czy akt, z tego samego roku, Wenus, będący fotograficzną reinterpretacją znajdującej się w Luwrze antycznej, hellenistycznej rzeźby Wenus z Milo. Jedną z bardziej interesujących fotografii w dorobku artysty jest "Odpoczynek Aniołów" z 1952 roku, wystawiany w gmachu Zachęty na X Ogólnopolskiej Wystawie Fotografiki. Ekspozycję zamykają nadmorskie pejzaże, będące w swym wyrazie twórczym ukłonem w kierunku przedwojennych piktorialistów - Jana Bułhaka i Mariana Dederki [nauczyciela fotografii E. Hanemana przed wojną]. "Dzisiejsze Ichtiozaury", wyróżniają się na tle konserwatywnej twórczości Hanemana:
"Stanowi ono wyjątkowy w dorobku artysty przykład podjęcia wątku pracy ludzkiej w innowacyjnej i śmiałej formie. [...] Gra industrialnych form sprowadzonych do ażurowych struktur jest dużo bardziej radykalna niż jej modernistyczne „pierwowzory” z lat 20. (np. seria fotografii Charlesa Sheelera z zakładów produkcyjnych Forda). Efektowna, monumentalizująca przedstawienie perspektywa i dynamika kadru składają się na niezwykle nowoczesny język wizualny służący gloryfikacji estetyki maszyn, której nie spodziewalibyśmy się po twórcy takim jak Haneman."
Weronika Kobylińska-Bunsch [link do artykułu: RETROSPEKTYWNA WYSTAWA FOTOGRAFIKI EUGENIUSZA HANEMANA 25-LECIE PRACY ARTYSTYCZNEJ]
Odbitka dostępna w naszej ofercie pochodzi z archiwum zmarłego fotografika - artysty i była wystawiana na retrospektywie w Kordegardzie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium