Imperializm ekologiczny Biologiczna ekspansja Europy 900-1900 Crosby Alfred W. (Seria Biblioteka Myśli Współczesnej) (1999)

Dostępność: brak na półce
Cena: 30,00 zł 30.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Crosby Alfred W.

Imperializm ekologiczny. Biologiczna ekspansja Europy 900-1900

Przekład: Maciej Kowalczuk

Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej

Wydanie I

Warszawa 1999, PIW

ISBN: 83-06-02763-9

Str. 385

Oprawa broszurowa, polakierowana, 20 cm

20 czarno-białych ilustracji poza tekstem.

Stan bdb


       Emigrantów europejskich i ich potomków możemy spotkać dosłownie wszędzie, co zasługuje na wyjaśnienie.

Jednak ich obecne rozmieszczenie trudniej wytłumaczyć niż rozmieszczenie jakiejkolwiek innej podgrupy rodzaju ludzkiego. Lokalizacja innych grup wydaje się bowiem czymś oczywistym. Poza kilkoma wyjątkami większość z licznych odmian Azjatów mieszka w Azji. Czarni Afrykanie żyją na trzech kontynentach, jednak przede wszystkim w tropikach, czyli strefie, którą zajmowali od początku, a w której obecnie sąsiadują ze sobą przez ocean. Z nielicznymi wyjątkami Indianie amerykańscy zamieszkują Ameryki, a prawie każdy z ocalałych Aborygenów żyje w Australii. Eskimosi zasiedlają tereny podbiegunowe, natomiast Melanezyjczycy, Polinezyjczycy i Mikronezyjczycy rozrzuceni są po wyspach jednego, aczkolwiek wielkiego, oceanu. Rozprzestrzeniając się geograficznie, wszystkie te ludy popełniały - jeśli można tak powiedzieć - akty imperializmu, jednak ich ekspansja dotyczyła ziem przyległych czy przynajmniej terenów bliskich zamieszkiwanym, albo, jak w wypadku ludów Pacyfiku, sąsiedniej wyspy, a po niej kolejnych, bez względu na to, jak wiele wody je oddzielało. W przeciwieństwie do nich, Europejczycy pokonali przestrzenie świata wielkimi skokami.

Wywodzący się z ludów kaukaskich Europejczycy, których bardziej wyróżnia polityka i technologia niż cechy fizyczne, gęstym i prawie nieprzerwanym pasem od Atlantyku po Pacyfik zaludniają północna Eurazje. Obecnie zajmują znacznie większe tereny niż przed tysiącem lat, czy nawet pięciuset latami, jednak w tej części świata ich ekspansja przyjęła tradycyjne formy podboju ościennych krain. Europejczycy stanowią także zdecydowana większość na obszarach zwanych przeze mnie Neo-Europami, oddalonych od siebie i Europy o tysiące kilometrów.

Fragment wstępu

Szczegóły

autor Crosby Alfred W.
tytuł Imperializm ekologiczny Biologiczna ekspansja Europy 900-1900
tłumaczenie Maciej Kowalczuk
seria wydawnicza Biblioteka Myśli Współczesnej [plus, minus, nieskończoność]
miejsce wydania Warszawa
rok wydania 1999
wydawnictwo PIW
liczba stron 385, [1]
rodzaj oprawy broszurowa
format 20 cm
stan bdb. [min. otarcia kraw. okł.].
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium