Tygodnik Solidarność nr 1 z 3.04.1981 - nr 37 11.12.1981 [KOMPLET]

Tygodnik solidarność 1981 (4).JPG
  • nowość
Dostępność: brak na półce
Cena: 890,00 zł 890.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Pozycja pochodzi z kolekcji działacza Solidarności z lat 80-tych. W 1980 r. pracował w redakcji pisma NSZZ Solidarność "NTO", w latach 1982-1989 zajmował się wydawnictwami podziemnymi, był także redaktorem podziemnego pisma CDN. [naklejka własnościowa na przedniej wyklejce].

"Pierwszy numer "Tygodnika Solidarność" ukazał się 3 kwietnia 1981 r. w nakładzie 0,5 mln egzemplarzy. Było to ważne wydarzenie w powojennej historii prasy, gdyż do ogólnopolskiego kolportażu po raz pierwszy został wprowadzony niezależny od władzy komunistycznej tytuł. Musiał on nadal podlegać cenzurze, ale to, że za Tygodnikiem stała potęga 10 mln Związku, umożliwiało podejmowanie przez redakcję tematów dotąd zakazanych. Redaktorem naczelnym został Tadeusz Mazowiecki.

Na łamach Tygodnika pisali m.in. Stefan Kisielewski, Tomasz Strzembosz, Bohdan Cywiński, Kazimierz Dziewanowski, Waldemar Kuczyński, Wanda Falkowska, Krzysztof Wyszkowski, Zbigniew Romaszewski. Pojawiła się seria artykułów odkłamujących historię XX wieku, odbywały się dyskusje redakcyjne z udziałem wybitnych ekspertów na najważniejsze tematy. Drukowano sporo materiałów na temat działalności NSZZ Solidarność, były wywiady z liderami Związku, relacje z najważniejszych wydarzeń, w tym I Krajowego Zjazdu w Gdańsku. Tygodnik był dostępny w kioskach, przed którymi ustawiały się kolejki, oraz w prenumeracie według określonego rozdzielnika: ogniwa związkowe "S" według określonego limitu, wydawnictwa i redakcje o zasięgu ogólnopolskim - po 2 egz., o zasięgu regionalnym - po 1 egz., biblioteki naukowe - po 2 egz., publiczne - po 1 egz., ambasady i konsulaty - do 3 egz. Cena jednego egz. wynosiła 7 zł, do wydania ostatniego numeru przed stanem wojennym (37) cena wzrosła o 1 zł."

[ źródło: Tygodnik Solidarność ]

Szczegóły

autor Praca zbiorowa
tytuł Tygodnik Solidarność nr 1 z 3.04.1981 - nr 37 11.12.1981
redakcja Tadeusz Mazowiecki
seria wydawnicza brak informacji
miejsce wydania Warszawa
rok wydania 1981
wydawnictwo NSZZ Solidarność
rodzaj oprawy tekturowa
format 45 cm
dodatkowe informacje Kompletny numerów wydawanych do 1989 roku.
stan bdb-. [małe otarcia oprawy].
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium