Историк Марксист Журнал Том VII /1928 [Historyk - Marksista Czasopismo]

Dostępność: Dostępny 1 egzemplarz
W Twoim domu już za: 3 dni robocze
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 75,00 zł 75.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

"Historyk - Marksista" to radzieckie czasopismo naukowe wydawane w Moskwie w latach 1926-1941. Pierwsze marksistowskie czasopismo historyczne, które w szerokim zakresie obejmowało zagadnienia historii narodowej i powszechnej, w tym krajów Wschodu; publikowało artykuły naukowe, recenzje, dokumenty i materiały urzędowe.

Ukazanie się pierwszego numeru pisma odnotowano w gazecie „Prawda” (15 czerwca i 7 lipca 1926 ) oraz w czasopiśmie "Bolszewik" (nr 23-24, 1926). Ideowe poparcie dla pisma pochodziło z Wydziału Prasowego KC WKP(b) oraz z Agitpropu . Ci pierwsi zapewniali czasopismu bieżącą pomoc w postaci sprawozdań z działalności i akceptacji redakcji. Z kolei kolegium realizowało polecenia kierownictwa, dokonując przeglądu wychodzącej literatury historycznej (w tym podręczników i pomocy dydaktycznych), a także opracowując recenzje i streszczenia aktualnego stanu rzeczy w naukach historycznych. Dział prasowy zwrócił się do historyków z zadaniem opracowania notatek do sporządzenia planu rozwoju prasy historycznej w ZSRR, który powinien zawierać treść czasopism historycznych i istotę publikowanych artykułów, skład autorów, m.in. a także tryb pracy redakcji, nakład i objętość.

W ciągu 15 lat istnienia czasopisma główne miejsce zajmowały artykuły naukowe, które zajmowały od jednej trzeciej do połowy całej strony. Najczęstszymi tematami były tutaj: dzieje trzech rewolucji rosyjskich, ruch rewolucyjny w Rosji w XIX wieku, dzieje narodów ZSRR, a w latach 30. XX wieku – historia społeczno-gospodarcza Rosji i dzieje CPSU (b) . Głównymi tematami historii świata w czasopiśmie były: historia rewolucji francuskiej, rewolucje zachodnioeuropejskie w XIX wieku, Komuna Paryska, międzynarodowy ruch robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny oraz wojna narodowowyzwoleńcza kolonii.

Szczegóły

autor [Praca zbiorowa]
tytuł Историк Марксист Журнал Том VII /1928 [Historyk - Marksista Czasopismo]
seria wydawnicza brak informacji
miejsce wydania Moskwa
rok wydania 1928
wydawnictwo Wydawnictwo Akademii Komunistycznej
liczba stron 310, [2]
rodzaj oprawy broszurowa
format 27 cm
dodatkowe informacje Tekst w jęz. ros. / Oprawa oryg., wydawnicza.
stan db+ (otarcia, lekkie naddarcia kraw. opr., nalepka z sygn. na licu opr., piecz. prowen. na str. tyt.)

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium