Filarecja Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży Niepodległościowej Postępowej w Paryżu [Odezwa] 5 stycznia 1912

"Filarecja". Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży Niepodległościowej Postępowej w Paryżu [Odezwa] Paryż, 5 stycznia 1912, Drukarnia polska A. Reiffa Wymiary: 27 x 22 cm Stan: bdb- (naddarcia, niew. ubytki kraw., ślady po zagięciach)

Kod producenta: 1

Cena: 45.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

"Filarecja". Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży Niepodległościowej Postępowej w Paryżu [Odezwa] 

Paryż, 5 stycznia 1912, Drukarnia polska A. Reiffa

Wymiary: 27 x 22 cm

Stan: bdb- (naddarcia, niew. ubytki kraw., ślady po zagięciach)

  

   Odezwa "Filarecji" skierowana do rodaków w Królestwie Polskim ("kongresówce"), wzywająca do utrzymania bojkotu szkolnictwa rosyjskiego, wydrukowana na bibułce. Zwyczaj wykorzystywania cienkiego papieru transparentnego do druków konspiracyjnych przetrwał do naszych czasów. Taki materiał łatwiej ukryć, przewieźć przez granicę - jest lekki, wystarczająco odporny, świetnie absorbuje atrament.


Unia Stowarzyszeń Polskiej Młodzieży Niepodległościowej, organizacja młodzieży inteligenckiej, zał. w 1910 r. w Leodium (Liège), początkowo (do 1911 r.) jako Związek Stowarzyszeń Polskiej Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej, pot. nazywana "Filarecją"; wysuwała hasła bojkotu szkół rządowych w zaborze rosyjskim; skupiała młodzież gimnazjalną i akademicką w kraju i na emigracji, liczyła ok. 600 czł.; większość czł. Filarecji wstąpiła do Związku Strzeleckiego, podczas I wojny światowej walczyła w Legionach Polskich; w 1914 r. rozwiązana; część organizacji kontynuowała działalność w Królestwie Polskim jako Związek Młodzieży Postępowo-Niepodległościowej, od 1918 r. Związek Polskiej Młodzieży Socjalistycznej, następnie Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej.

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie