Ustawa stemplowa wraz z taryfami Wydanie nowe (opracował Stanisław Fałat)(1925)

​Ustawa stemplowa wraz z taryfami Wydanie nowe zmienione nowemi ustawami, przepisami i rozporządzeniami aż po ostatnie czasy Opracował, Stanisław Fałat [Naczelnik Wydz. Ministerstwa Skarbu] Warszawa 1925, Nakładem Polskiej Agencji Wydwniczej Str. 71, [1] Oprawa broszurowa, wydawnicza, 17 cm Stan db. (małe otarcia kraw. okładki, podpis ołówkiem na s. tyt. i okładce).

Kod producenta: 1

Cena: 29.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

Ustawa stemplowa wraz z taryfami Wydanie nowe zmienione nowemi ustawami, przepisami i rozporządzeniami aż po ostatnie czasy

Opracował, Stanisław Fałat [Naczelnik Wydz. Ministerstwa Skarbu] 

Warszawa 1925, Nakładem Polskiej Agencji Wydwniczej 

Str. 71, [1] 

Oprawa broszurowa, wydawnicza, 17 cm 

Stan db. (małe otarcia kraw. okładki, podpis ołówkiem na s. tyt. i okładce).

 

         PRZEDMOWA 

         W dziedzinie opłat stemplowych panuje obecnie zamęt nie dlatego tylko, że w poszczególnych dzielnicach Polski obowiązują różne systemy stemplowe, - lecz i z tego powodu, że wskutek dewaluacji marki stawki opłat musiały być ustawicznie zmieniane (waloryzowane), a z chwilą ustabilizowania waluty przerachowywane na złote. Na terenie byłej okupacji niemieckiej obowiązuje dotychczas ustawa stemplowa, którą wprowadził okupant w r. 1916. Ustawa ta z biegiem czasu ulegała licznym zmianom. Niektóre jej partje (jak np. czeki, weksle, rachunki i kwity, ubezpieczenia) zostały z całości wyrwane i w ramy oddzielnych ustaw ujęte; zrąb jednakże ustawy a w szczególności przepisy odnoszące się do umów pozostały w mocy. Czerpanie informacji z tej fragmentarycznej ustawy, w której zaszłe zmiany nie zostały uwidocznione, jest bardzo utrudnione. Ponieważ zaś znajomość przepisów stemplowych jest dla szerokich warstw ludności a zwłaszcza dla świata handlowego naglącą potrzebą, sądziłem, że jakkolwek projekt jednolitej ustawy stemplowej jest już przedmiotem obrad w komisji sejmowej, wydanie ustawy odpowiednio opracowanej i uzupełnionej wszystkiemi późniejszemi ustawami i rozporządzeniami, odpowie potrzebom bieżącej chwili i stanie się drogowskazem nie tylko dla zdezorientowanych płatników, lecz także dla władz i urzędów. Dla przejrzystości zostały w ustawie, zawierającej ogólne zasady, zamieszczone poszczególne przepisy wykonawcze, przy odpowiednich paragrafach ustawy. W taryfie zatrzymany jest podział dawniejszy, lecz w miejsce uchylonych pozycji podane są w streszczeniu nowe ustawy i rozporządzenia i powołane dotyczące dzienniki ustaw tak, że każdemu wskazane jest źródło, skąd można zaczerpnąć szczegółowych wiadomości. Wszystkie stawki i kwoty pieniężne podane są w ztotych i groszach według obecnie obowiązujących przepisów. Kończąc te uwagi, składam podziękę koledze, St. referentowi p. Franc. Kozłowi, którą swą cenną współpracą ułatwił mi zadanie. 

St. Fałat.  

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie