Synagoga w Kutnie nieistniejąca zburzona przez Niemców w 1942 r. Żydzi w chałatach Fotografia [ca 1935]

Synagoga w Kutnie, nieistniejąca, zburzona przez Niemców w 1942 r. / Żydzi w chałatach Fotografia [ca 1935] Wymiary: 18 x 12 cm Zagięcia rogów

Kod producenta: 1

Cena: 550.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

Synagoga w Kutnie, nieistniejąca, zburzona przez Niemców w 1942 r. / Żydzi w chałatach

Fotografia

[ca 1935]

Wymiary: 18 x 12 cm

Zagięcia rogów


Synagoga w Kutnie – nieistniejąca już synagoga w Kutnie, znajdująca się na ulicy Senatorskiej (obecnie ulica Norberta Barlickiego). W XVIII wieku rozpoczęto budowę synagogi murowanej. Ze względu na kłopoty finansowe gminy żydowskiej budowa synagogi została przerwana na blisko trzydzieści lat.

Synagogę zbudowano na planie prostokąta. Ozdobną fasadę wieńczył późnobarokowy, profilowany szczyt, wsparty na dwóch parach drewnianych kolumn, które łączyły się z dwuspadowym dachem. Taki sam szczyt z półkolumnami znajdował się także na fasadzie wschodniej. Z kolei strona północna i południowa synagogi obudowane były drewnianymi – znacznie niższymi od budynku – przybudówkami, w których znajdowały się babińce. Babińce okrywał jednospadowy dach. Barokowa sala modlitw w synagodze, z dziewięciopolowym sklepieniem, wyposażona została w monumentalną, położoną centralnie, bimę.

W trakcie II wojny światowej, synagogę zniszczyli Niemcy w 1942 roku. Obecnie na miejscu synagogi, u zbiegu ulicy Norberta Barlickiego i Bereka Joselewicza, znajduje się pamiątkowy kamień z inskrypcją: "W tym miejscu stała osiemnastowieczna synagoga, zniszczona podczas II wojny światowej przez Niemców, z nienawiści człowieka do człowieka i jego dzieła".

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie