Polsko-niemieckie stosunki gospodarcze Na tle wojny celnej Ringman Aleksander (1929)

Ringman, Aleksander Polsko-niemieckie stosunki gospodarcze. Na tle wojny celnej Warszawa 1929, nakł. aut. Str. 123, [2] Oprawa broszurowa, wydawnicza, 24 cm [2] karty tabl. z wykr. Stan: db- (otarcia, naddarcia, niew. ubytki kraw. opr., przyżółc. pow. opr., przybr. pow. tylnej okł., niew. ubytek str. tyt., zanz. ołówkiem nakilku str.)

Kod producenta: f4tb54yb

Cena: 38.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

Ringman, Aleksander

Polsko-niemieckie stosunki gospodarcze. Na tle wojny celnej 

Warszawa 1929, nakł. aut.

Str. 123, [2]

Oprawa broszurowa, wydawnicza, 24 cm

[2] karty tabl. z wykr. 

Stan: db- (otarcia, naddarcia, niew. ubytki kraw. opr., przyżółc. pow. opr., przybr. pow. tylnej okł., niew. ubytek str. tyt., zanz. ołówkiem nakilku str.)           
       "Reakcja psychiczna, która nastapiła po strasznem natężeniu w czasie wojny nerwów i muskułów ludzkich, musiała też przecież zupełnie niezależnie od reform społecznych i związanego z niemi skrócenia czasu pracy odbić się na pracowitości i wydajności pracy proletarjatu fizycznego i umysłowego. I te straty gospodarstwa europejskiego, aczkolwiek nie podobna jest ściśle obliczyć, sięgają przecież również dziesiątków miljardów dolarów. W tych warunkach w miarę oddalania się w czasie od daty zakończenia wojny i w miarę wygasania w umysłach, biorących w niej udział, narodów wzajemnych niechęci i nienawiści, rządy i narody Europy gorączkowo szukają dróg i środków, któreby te straty wyrównały. Głównym z tych środków jest racjonalizacja gospodarki nietylko poszczególnych zakładów przemysłowych i handlowych, ale i na naukowych oparta podstawach i w skali światowej pojętą organizacja produkcji i międzynarodowej wymiany. I Polska, która w przeprowadzeniu reform społecznych szła wśród przodujących narodów świata i która przeprowadziła jedna z najpierwszych ustawowy czterdziestosześciogodzinny dzień pracy, nie dała się też wyprzedzić innym narodom Europy pod względem dążenia i praktycznego ucieleśnienia nowoczesnych zasad międzynarodowego podziału pracy i międzynarodowej wymiany produktów tej pracy. W realizacji tych zasad Polska ponosiła dotąd i ponosi nadal wielkie materjalne ofiary pomimo tego, że jej rolniczy, a zwłaszcza przemysłowy warsztat pracy poniósł w czasie 6-letniej wojny (wojna na ziemiach polskich trwała o 2 lata dłużej, niż w zachodniej Europie) relatywnie największe straty pomimo tego, że jeszcze przedtem w ciągu 150-letniej niewoli gospodarstwo polskie było sztucznie krępowane i spaczone przez rządy najezdnicze i pomimo tego wreszcie, że gospodarstwo to było wyzyskiwane dla ogólnopaństwowych celów Rosji, Niemiec i byłej Austrji w stopniu znacznie większym, niż odpowiadało to wydatkom wymienionych państw na kultural-ne, społeczne i gospodarcze potrzeby dawnych polskich prowinyj.

                      [Wstęp, fragm.]

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie