Pan Tadeusz Adam Mickiewicz [Ilustr. Stanisław Masłowski] [1906]

Dostępność: brak na półce
Cena: 360,00 zł 360.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Wydanie na pamiątkę pięćdziesiątej rocznicy zgonu wieszcza.

Ilustracje : Stanisław Masłowski.

W 1904 roku redakcja dziennika "Rozwój", postanowiła - w związku z przypadającą na rok 1905, pięćdziesiątą rocznicą śmierci Adama Mickiewicza - wydać Pana Tadeusza jako premię dla swoich czytelników. Niestety plany te pokrzyżowała sytuacja polityczna i w konsekwencji Pan Tadeusz ukazał się dopiero w listopadzie 1906 roku.

Jest to pierwsze, pełne (bez ingerencji cenzury) wydanie poematu na terenie Królestwa Polskiego. Ciekawostką jest fakt, że poemat został wydany (poza epilogiem, tu umieszczonym na pocz. poematu) bez zachowania podziału na wersy w formie powieści bogatej w dialogi. Inicjały połączone są ściśle z życiem lub dziełami Mickiewicza i tak np. inicjał przy księdze I przedstawia Katedrę Wileńską, a np. w księdze III portret Maryi Wereszczakównej w której kochał się poeta, z kolei w księdze VI widzimy domek Mickiewiczów w Nowogródku.

Szczegóły

autor Adam Mickiewicz
tytuł Pan Tadeusz
ilustrator / projekt okładki Stanisław Masłowski
seria wydawnicza brak informacji
miejsce wydania Łódź
rok wydania [1906]
wydawnictwo nakładem Redakcyi "Rozwoju"
liczba stron 252
rodzaj oprawy płócienna
format 22 cm
dodatkowe informacje [24] k. tabl. / il., winiety, inicjały / Wydanie na pamiątkę pięćdziesiątej rocznicy zgonu wieszcza / RZADKIE.
stan db (egz. po konserwacji, oprawa współczesna, niew. ślad zalania na g. obcięciach kart i g. części kart, brak trzech str. ze spisem treści - treść poematu kompletna)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium