Pamiętnik Filipa Lichockiego prezydenta miasta Krakowa z roku 1794 (1891)

Pamiętnik Filipa Lichockiego, prezydenta miasta Krakowa z roku 1794 Wydanie II Kraków 1891, Księg. Spółki Wydawniczej Polskiej Str. 97, [2] Oprawa półpłócienna, introligatorska, zachowane lico oryg. opr. broszur., 19 cm Stan: bdb- (oprawa w bdb. stanie, bez przetarć, foxing na str. przedtyt. i tyt., piecz. własn. na str. przedtyt. i tyt., sygnatura piórem na str. tyt., piecz. własn. na str. 13, 14, [98])

Kod producenta: 1

Cena: 250.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

Pamiętnik Filipa Lichockiego, prezydenta miasta Krakowa z roku 1794 

Wydanie II

Kraków 1891, Księg. Spółki Wydawniczej Polskiej

Str. 97, [2]

Oprawa półpłócienna, introligatorska, zachowane lico oryg. opr. broszur., 19 cm

Stan: bdb- (oprawa w bdb. stanie, bez przetarć, foxing na str. przedtyt. i tyt., piecz. własn. na str. przedtyt. i tyt., sygnatura piórem na str. tyt., piecz. własn. na str. 13, 14, [98])


     "Epokę powstania w Krakowie opisuję nie historycznie ani eleganter, ale jak najrzetelniej, najprawdziwiej i bardziej żałośnie; bom w czasie jej na zdrowiu i majątku wiele ucierpiał. A najprzód: Ja Filip Lichocki powróciwszy ex Alumnati Juris Fundatione z Warszawy, na fundamencie praw odwiecznych zostałem przez Magistrat krakowski prawnie obranym syndykiem miasta tego stołecznego Krakowa, dnia 22 Czerwca roku 1776 i wysługiwałem się miastu temu w różnych i bardzo trudnych interesach dopótąd, dopóki Konstytucya 3-go Maja 1791 r. nie zapadła, przez lat 24, bez najmniejszej noty; z mocy której gdy nowe nastąpiły elekcye, od młodzieży ku mnie zniechęconej niemało prześladowania wycierpiałem; przecież na mocy tego prawa 3 Maja 1791, obrany zostałem miasta tutejszego stołecznego Krakowa radnym. A gdy podniosła się konfederacya Targowicka i mocą swoją usunąwszy magistrat podług przepisu Konstytucyi 3 Maja 1791 obrany, przywróciła magistrat na fundamencie praw odwiecznych obierany, w którym był wakans, wystarałem sę, iż zapłaciwszy zwyczajny Concernens czerwonych złotych stosześćdziesiąt, w tymże znowu magistracie radnym zostałem, i gdy na mnie z elekcyi i kolei sześcioniedzielna przypadła prezydencya, utrzymałem ją. W półtora roku znowu z mocy prawa konstytucyi Grodzieńskiej, nastąpiły nowe po miastach urzędników miejskich elekcye, na których dnia 4 Marca 1793 r. zostałem obrany na lat cztery prezydentem miasta stołecznego Krakowa, a przy mnie radnemi Ichmość Wohlman wójtem, Czałczyński vice-prezydentem, radnemi Basthr, Kaspary, Laszkiewicz, Baier, Dzianotty, Wytyżkiewicz, Kuczerowicz, Wilant, Stanowski..."

       [fragm. tekstu]

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie