Odpowiedź Ministerstwa b. Dzielnicy Pruskiej na Denkschrift betreffend Akte des polnischen Staates gegen die unierte evangelische Kirche in Polen (1920)

​Odpowiedź Ministerstwa b. Dzielnicy Pruskiej na "Denkschrift betreffend Akte des polnischen Staates gegen die unierte evangelische Kirche in Polen" Poznań 1920, [brak inf. o wyd.] Str. 41 Oprawa broszurowa, wydawnicza, 20 cm Stan bdb. [małe otarcia kraw. okł.].

Kod producenta: 1

Cena: 25.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

Odpowiedź Ministerstwa b. Dzielnicy Pruskiej na "Denkschrift betreffend Akte des polnischen Staates gegen die unierte evangelische Kirche in Polen"

Oprac. Edward Bobke

Poznań 1920, [brak inf. o wyd.]

Str. 41 

Oprawa broszurowa, wydawnicza, 20 cm 

Stan bdb. [małe otarcia kraw. okł.].


            [...] zwracamy przede wszystkiem na to uwagę, że pan radca Sczaniecki w imieniu p. Wojewody Poznańskiego wyraźnie p. pastorowi Bchnerowi oświadczył, że pan pastor Kotula poprosi przewodniczącego Synodu Powiatowego tylko wtenczas o głos, gdy Synod Powiatowy przystąpi do punktu 11, przewidzianego w po-rządku obrad tegoż synodu. Ponadto pan radca Sczaniecki wyraźnie zaznaczył, iż pan radca pastor Kotula tylko przeczyta projekt ustawy zasadniczej o stosunku Kościołów ewangelickich w Polsce do państwa i wyjaśni przy tej sposobności niektóre artykuły zarządzenia Ministerstwa B. Dzielnicy Pruskiej z dnia 3 lipca 1920 r. w sprawie Zarządu Zjednoczonego Ewangelickiego Krajowego Kościoła. Według ustawy Kościelnej „Kirchen-gemeinde- und Synodal-Ordnung, Kreissynode, § 56" ma Komisarz Rządowy prawo uczestniczyć w obradach Synodu Powiatowego jako gość; przewodniczący zaś może i gościom udzielić głosu. Pan pastor Btichner, nie podając żadnych powodów, na to absolutnie nie chciał się zgodzić. Zachowanie p. pastora Bitchnera musi rząd polski uważać jako akt nieprzyjazny, gdyż w ten sposób zarząd Synodu Powiatowego z góry uniemożliwił Komisarzowi Rządowemu na Synodzie Powiatowym wyjaśnienie ustaw i zarządzeń rządu polskiego, dotyczących Zjednoczonego Ewangelickiego Krajowego Kościoła w B. Dzielnicy Pruskiej. Zarządzenie Województwa Poznańskiego z dnia 2 lipca 1920 r. sprzeciwia się tylko co do formy ustawie Kościelnej, tak zw. „Kirchengemeinde- und Synodal-Ordnung" ; lecz p. Wojewoda Poznański cofnął w odpowiedni sposób zarządzenie z dnia 2 lipca 1920 r. W rozdziale drugim Memorjału oskarżają autorzy Ministerstwo B. Dzielnicy Pruskiej, że pogwałciło niezależność Synodu Prowincjonalnego, przytaczając w załączeniu odpis pisma Sekcji Wyznań Religijnych z dnia 30. VI. 20, w którem Ministerstwo zaznacza 1. że zwołanie nadzwyczajnego Synodu Prowincjonalnego nie jest dozwolonem bez zezwolenia Rządu Polskiego i że uchwały Synodu Prowincjonalnego, odbytego mimo to bez zezwolenia Rządu Polskiego w kwietniu 1920 r., są nieważne. Nadmienić trzeba, że Konsystorz Ewangelicki w Poznaniu powinien się był zwrócić najprzód do Ministerstwa z zawiadomieniem, iż chce zwołać [...]

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie