Listy Biedna Belgia Teatr Baudelaire Charles [2015]

​Baudelaire Charles​ Listy Biedna Belgia! Teatr​ Tł., Ryszard Engelking​ Koment. i przypisy Claude Pichois​ Gdańsk 2015, Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria ISBN: 9788374531047​​ Str. 840, [11] Oprawa broszurowa, 21 cm ​Stan bdb-. [minimalne otarcia kraw. okładki, dwie niew. plamki na dolnych obcięciach].

Kod producenta: 9788374531047

Cena: 45.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

Baudelaire Charles

Listy Biedna Belgia! Teatr 

Tł., Ryszard Engelking 

Koment. i przypisy Claude Pichois 

Gdańsk 2015, Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria

ISBN: 9788374531047 

Str. 840, [11] 

Oprawa broszurowa, 21 cm 

Stan bdb-. [minimalne otarcia kraw. okładki, dwie niew. plamki na dolnych obcięciach].

    

        Wydawcy korespondencji zmieniają się zwykle w hagiografów i chwalą swoich świętych kosztem świętych sąsiada. Może, aby lepiej ukazać oryginalność tych listów, powinniśmy zacząć od przedstawienia ich niedostatków? Może powinniśmy powiedzieć, że korespondencja Baudelaire'a nie jest tak różnorodna i wielowątkowa, jak korespondencja George Sand; że nie jest, jak korespondencja Sainte-Beuve'a, obrazem kilkudziesięciu lat życia literackiego; że mniej mówi o dziele poety niż listy Balzaka o Komedii ludzkiej; że nie jest, jak korespondencja Merimeego, kroniką życia politycznego i światowego; że nie ma w niej tego, co znajdujemy w korespondencji Flauberta: godnych prawdziwego moralisty rozważań o jego epoce, o człowieku i sztuce; że brak jej pikantnej tajemniczości listów Stendhala, że nie cechują jej ani imponujące poczucie wyższości, obecne w listach Alfreda de Vigny, ani miłosne uniesienia i dumna obojętność Chateaubrianda, ani charakterystyczne dla Wiktora Hugo pochlebstwa pod własnym adresem? Byłoby to jednak po prostu stwierdzenie, że Baudelaire to nie George Sand, nie Sainte-Beuve, Merimee, Balzak, Flaubert i tak dalej — rzecz oczywista. Niektórzy pisarze lubią pisać listy. Baudelaire bynajmniej — jak sam stwierdza, jest w ich pisaniu „niezręczny" (do matki, 7 czerwca 1851); „trudniej [mu] napisać list niż cały tom" (do matki, 16 grudnia 1847). Czasem pisze je „w myśli", co tylko opóźnia ich powstanie (do matki, 
26 marca 1853). Przyjemność z pisania listu czerpią spokojne sumienia; przyjemność zabarwioną lekką próżnością, z jaką przekazujemy nowiny o nieoczekiwanym i nieznanym jeszcze wydarzeniu; te nowiny to w istocie nowele — według definicji Goethego w rozmowie z Eckermannem (29 stycznia 1827). Piszący list i autor nowin — pierwszy samotny, pochylony nad biurkiem, drugi oparty o kominek, otoczony [...].

[Przedmowa / fragment].

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie