La Lithuanie et sa derniere insurrection Pietkiewicz Michel [Michał] (1832)

Pietkiewicz, Michel [Michał] La Lithuanie et sa derniere insurrection Bruxelles 1832, H. Dumont Str. [4], LI, [4], 56-318, [1] Oprawa półpłócienna, introligatorska, marmoryzowane lico i tył, tłoczona, złocona tytulatura na grzbiecie, 15 cm [1] str. tabl. z mapą po tekście Tekst w jęz. franc. Stan: db- (otarcia kraw. opr., ślady zalania na wszystkich kartach, lekkie pofałdowanie kart, piecz. własn. na str. tyt.)

Kod producenta: n6uv3r3c

Cena: 680.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

Pietkiewicz, Michel [Michał]

La Lithuanie et sa derniere insurrection 

Bruxelles 1832, H. Dumont

Str. [4], LI, [4], 56-318, [1]

Oprawa półpłócienna, introligatorska, marmoryzowane lico i tył, tłoczona, złocona tytulatura na grzbiecie, 15 cm

[1] str. tabl. z mapą po tekście

Tekst w jęz. franc.

Stan: db- (otarcia kraw. opr., ślady zalania na wszystkich kartach, lekkie pofałdowanie kart, piecz. własn. na str. tyt.)


     Michał Pietkiewicz (zm. 1834), powstaniec 1831 r., urodzony w Abelach (pow. jezioroski), w rodzinie ziemiańskiej. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Przed powstaniem znany z kilku ostrych satyr, tudzież z poematu satyrycznego w 4. pieśniach pt. "Wist". W marcu 1831 r., podczas powstania, odznaczył się przy zajęciu Wiłkomierza. W bitwie pod Prestowianami uratował Emilię Plater od wzięcia do niewoli. Pod koniec kampanii został powołany na sekretarza władz powstańczych pow. wiłkomierskiego. Przeszedł granicę pruską wraz z korpusem gen. Franciszka Rolanda, jako podporucznik 7. pułku piechoty liniowej. W r. 1832 przebywał w Amiens, zgłosił się na członka Towarzystwa Litewskiego i Ziem Ruskich. Zmarł w 1834 r., w Paryżu.


     "La Lithuanie et sa derniere insurrection", dziełko wydane w Brukseli w r. 1832, daje opis Polski pod carską okupacją, bohaterstwa powstańców listopadowych, a także błędów dowództwa polskiego. „Pamiętnik Emigracji Polskiej” z 5 i 24 VIII 1832 r. pochwalił talent literacki autora, ale wytknął mu luki w podstawie źródłowej oraz pochopność sądów. / ESTREICHER NIE ODNOTOWAŁ - B. RZADKIE.


Źródło biogramu: XXVI tom Polskiego Słownika Biograficznego.


Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie