Książę Józef Poniatowski 1763-1813 Askenazy Szymon [1922]

Askenazy Szymon​ Książę Józef Poniatowski 1763-1813​ Warszawa 1922, Bibljoteka Polska​ Str. 308, [2]​ Oprawa płócienna [wydawnicza], złocona tytulatura na licu i grzbiecie oprawy, barwione górne obcięcia, 25 cm XII tablic z portretami poza tekstem z zachowanymi bibułami separacyjnymi [komplet] Stan bdb-. / db+. [niew. otarcia rogów opr., piecz. na str. przedtyt. (widać na fot.), niew. zażółcenia bocznych obcięć].

Kod producenta: 1

Cena: 98.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

Askenazy Szymon

Książę Józef Poniatowski 1763-1813

Warszawa 1922, Bibljoteka Polska

Str. 308, [2]

Oprawa płócienna [wydawnicza], złocona tytulatura na licu i grzbiecie oprawy, barwione górne obcięcia, 25 cm

XII tablic z portretami poza tekstem z zachowanymi bibułami separacyjnymi [komplet] 

Stan bdb-. / db+. [niew. otarcia rogów opr., piecz. na str. przedtyt. (widać na fot.), niew. zażółcenia bocznych obcięć].

   

      Wydanie IV, przejrzane i poprawione.

      Przedmowa do trzeciego wydania. 

Półtorasta od urodzin, sto lat od śmierci księcia Józefa mija w maju i październiku roku bieżącego. Droga pamięci narodowej podwójna ta rocznica: daty wiosennej, która go dała, i jesiennej, która zabrała. Książę Józef, jako bohater narodowy zajmuje stanowisko odrębne, sobie tylko właściwe. Możnaby je poniekąd tak krótko wyrazić: iż w uczuciu, żywionem dla niego przez Polskę, obok czci przedewszystkiem góruje miłujące upodobanie. Inna spółczesna mu postać przewodnia, stary Naczelnik Najwyższy, Kościuszko, obok głębokiego przywiązania przedewszystkiem na cześć niepodzielną rodaków zasłużył sobie surową cnotą. Wiecznie młody Wódz Naczelny, Poniatowski, innego zgoła zakroju człowiek, kochany jest od swoich i za cnoty i za wady, kochany za to, iż w jednych a nawet w drugich był świetnem wcieleniem charakteru narodowego, kochany za wysileń swych i zgonu piękno tragiczne, niby zogniskowane w jego osobie odbicie tragicznych losów zbiorowości. Charakter narodowy nieustannie postępować, dojrzewać, rzeźwieć, ale swoistych przyrodzonych cech rdzennych, pomimo ogromnej czasów odmiany, wyzbywać się, zapierać, ani tłumić nie powinien. Polot rycerski księcia Józefa, jedna z najwalniejszych psychiki zbiorowej polskiej cecha, unieśmiertelniła jego imię, bo, będąc sama z liczby nieśmiertelnych ogniw przeszłości i poręk przyszłości, pozostała w duszy narodu i pozostać musi. 

Warszawa, październik 1913 r. 

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie