W przededniu Wiosny Ludów Wspomnienia Aleksandra Guttrego z r. 1846-48 Wyd. i przedm. opatrzył Maciej R. Wierzbiński (Biblioteka Pamiętników) (1913)

​W przededniu Wiosny Ludów. Wspomnienia Aleksandra Guttrego z r. 1846-48 Wyd. i przedm. opatrzył Maciej R. Wierzbiński Seria: Biblioteka Pamiętników Wilno 1913, "Kurjer Litewski" Str. 169 Oprawa półpłócienna, introligatorska, zachowana oryg. opr. broszur., 21 cm 9 ilustr., w tym 1. na frontyspisie Stan: db (foxing, rdzawe plamy na licu oryg. opr., broszur., podpis piórem na licu oryg. opr. broszur., rdzawe plamy na stronach przedtyt.)

Kod producenta:: 1

Cena: 100.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

W przededniu Wiosny Ludów. Wspomnienia Aleksandra Guttrego z r. 1846-48 

Wyd. i przedm. opatrzył Maciej R. Wierzbiński 

Seria: Biblioteka Pamiętników

Wilno 1913, "Kurjer Litewski"

Str. 169

Oprawa półpłócienna, introligatorska, zachowana oryg. opr. broszur., 21 cm

9 ilustr., w tym 1. na frontyspisie

Stan: db (foxing, rdzawe plamy na licu oryg. opr., broszur., podpis piórem na licu oryg. opr. broszur., rdzawe plamy na stronach przedtyt.)


     "Powróceni na łono rodzin po dwuletniej niewoli skazańcy nasi przywieźli z Berlina bardzo radosne wiadomości, że wojna Prus z Rosją postanowioną zosłala w łonie nowo wybranego gabinetu; że reorganizacja Księstwa, a z nią formacja wojska narodowego, mają nastąpić niebawem; że wszędzie tworzą gwardje narodowe. Jakoż rzeczywiście i w Poznaniu sformowała się natychmiast taka gwardia, a niebawem utworzy! się Komitet narodowy do pilnowania interesów polskich. Z jego polecenia zaczęto po wsiach i miastach tworzyć takie same gwardje na całej przestrzeni Księstwa. Władze zaś wojskowe i cywilne, czy wskutek wyższego rozkazu, czy dla braku wszelkich w tej mierze rozporządzeń, zachowywały się całkiem biernie. Każdy był przekonanym, że wreszcie wybiła godzina odrodzenia Polski, bo wojna, wedle planu ówczesnego ministra Arnima, w tym właśnie celu miała być rozpoczęta. Lud nasz wziął się ochoczo do obsadzania kos, ludzie dworscy i mieszczanie przyspasabiali broń palną; po dworach przygotowywano konie i kulbaki i wszystko co żyło pragnęło pójść w przedniej straży na tę wojnę. Ta radość i nadzieja niedługo miały gościć wśród ludności wielkopolskiej. Reakcja wziąwszy górę w otoczeniu bezradnego króla, spowodowała go do opuszczenia Berlina i w Poczdamie utworzyła przy jego osobie radę przyboczną, rodzaj odrębnego ministerium, które tajemnemi rozporządzeniami krzyżowało i znosiło rozkazy ministrów w Berlinie rezydujących..."

           [Wstęp, fragm.]

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie