Kolekcja 165. fotografii z lat 1944-45 (Powstanie Warszawskie - okres tużpowojenny, zima 1945) Autor Eugeniusz Haneman [vintage print]

Kod producenta: haneman powstanie

Cena: 54000.00

Produkt chwilowo niedostępny

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

Kolekcja 165. fotografii z lat 1944-45 (Powstanie Warszawskie - okres tużpowojenny, zima 1945)

Autor: Eugeniusz Haneman

[vintage print / odbitka żelatynowo-srebrowa na papierze barytowym Ortho-Brom]

Data wykonania odbitek: [1944-45]

Format: 5 x 9 cm / 7 x 10 cm

Odręczne adnotacje piórem E. Hanemana na odwrocie

Stan: bdb.Kolekcja 165. fotografii, na których autor uchwycił żołnierzy - powstańców warszawskich, powojenne ruiny Warszawy, truchła niemieckich wozów bojowych, barykady, stanowiska strzelnicze etc. 

Odbitki wykonywano na bieżąco, w pracowni Sylwestra "Krisa" Brauna podczas Powstania Warszawskiego.

Kolekcja pochodzi ze zbiorów rodzinnych Eugeniusza Hanemana.


Eugeniusz Haneman (1917 - 2014) – fotograf, operator filmowy i wykładowca. Znany głównie z fotografii dokumentujących dramat Powstania Warszawskiego.

Urodził się w 1917 r. w Warszawie. Przygodę z fotografią rozpoczął w 1931 r., a debiutował w r. 1934 na wystawie fotografii sportowej. Ukończył liceum fotograficzne (1937), gdzie był uczniem Mariana Dederki. Po otrzymaniu dyplomu, początkowo pracował w zakładzie "Portret przy Kawie", a następnie w atelier "Van Dyck" przy Al. Jerozolimskich w Warszawie. W latach 30. i 40. zajmował się przede wszystkim pejzażami i portretami.

W czasie Powstania Warszawskiego Haneman, jako fotoreporter Delegatury Rządu na Kraj, dokumentował wydarzenia w Śródmieściu i na Powiślu, współpracując z Sylwestrem Braunem (ps. "Kris"). Ocalił 15 rolek filmów, które przekazał do Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. 237 jego fotografii z powstania można znaleźć w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego.

W latach 1953–2005 wykładał fotografię w Szkole Filmowej w Łodzi, a równolegle pracował jako operator Polskiej Kroniki Filmowej w Krakowie. Po likwidacji krakowskiego Instytutu Filmowego wrócił do Łodzi, gdzie później mieszkał.

Od 1947 r. należał do Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1950 r. był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. ŁTF niedawno nazwało swoją galerię przy ul. Piotrkowskiej imieniem fotografa.

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie