Anatomia dla artysty Barcsay Jeno [1988]

Dostępność: brak na półce
Cena: 420,00 zł 420.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Barcsay Jeno

Anatomia dla artysty

Przekład, W. Brodzki, M. Brodzki

Rewizja medyczna, B. Somogyi

Redakcja naukowa polskiej wersji, S. Goździewski

Wrocław 1988, Ossolineum

ISBN: 8304022788

Str.. 320, [21]

Oprawa płócienna, obwoluta, kartonowe etui, 33 cm

Tablice ilustracyjne na 140 nienumerowanych stronach

Stan bdb. (bardzo ładny egzemplarz, zachowane kartonowe etui).

     

       Artysta, tworząc, wychwytuje jedynie dostrzegalne gołym okiem szczegóły ruchu i zmiany w układzie postawy człowieka. Dlatego powinien przede wszystkim zapoznać się z układem kostnym i mięśniowym, gdyż kształty i czynność mięśni i kości są widoczne na powierzchni ciała lub też tuż pod nią. Studia serca, wątroby i płuc wzbogacą jego wiedzą ogólną, lecz nie wpłyną na przedstawienie przez niego ciała ludzkiego. Dlatego Anatomia dla artysty nie zajmuje się narządami wewnętrznymi. Niektóre naczynia krwionośne pojawiają się na powierzchni ciała, lecz omówienie ich właściwości w naszej Anatomii byłoby niecelowe.

Kości i mięśnie ciała ludzkiego tworzą bardzo złożony, trójwymiarowy system. Niewielka zmiana pozycji może, działając na cały układ, zmienić jego równowagę i kształt. Mając to na uwadze, usiłowałem- stosując drobiazgowy opis, nie pomijać wzajemnych zależności pomiędzy poszczególnymi częściami organizmu. Użyłem w tym celu rysunków, uważając je za lepsze od fotografii, ponieważ rysunki właśnie dostarczyć mogą wielu szczegółów, których przedstawienie na fotografii byłoby niemożliwe.

Niniejsza książka zajmuje się ciałem zdrowego, dorosłego osobnika. Jej układ odpowiada kolejności moich wykładów w Budapeszteńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pragnąc wykorzystać w możliwie jak najszerszym zakresie źródła historyczne, doszedłem do wniosku, że dobrze byłoby przy toczyć prace, którymi się głównie w mojej Anatomii posługiwałem. I tak przy analizie ruchów szczególnie wartościowa jest znana książka Molliera Plastische Anatomie (1924). Jeśli chodzi o systematyczny opis szkieletu i układu mięśniowego, dużo wnosi Anatomie artistique Richera (1890); tekst ten stanowi główne źródło każdej pracy o anatomii dla artystów, opublikowanej w naszych czasach. Przy ustalaniu pewnych szczegółów posłużyłem się następującymi podręcznikami: Anatomischer Atlas, opracowany przez Toidta-Hochstettera (1948), Atlas der descriptiven Anatomie des Menschen Sobotty (1903-1907), Plastische Anatomie Kollmana (1928), Textbook of Human Anatomy and Histology w opracowaniu Mihalkovicsa (1898, w języku węgierskim), Descriptive Human Anatomy Krausego (1881, w języku węgierskim), jak również doświadczeniami K. Tellyesniczky'ego i znanego węgierskiego malarza Bertalana Szeketyego. Przy opracowaniu działów teoretycznych bardzo pomocne było mi studium Systematic Anatomy (1951, w języku węgierskim) autorstwa Ferenca Kissa, profesora anatomii. Wyrazy serdecznego podziękowania należą się wielu malarzom i rzeźbiarzom za ich przyjacielską radę i informację.

Fragment wprowadzenia, Barcsay Jeno

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium