Dekameron Polski wydawany przez Jana Kazimierza Ordyńca nr 6 [1830]

Dekameron Polski wydawany przez Jana Kazimierza Ordyńca nr 6 [1830] Za pozwoleniem Cenzury Rządowej Nakład: [ca] 120 egz. Warszawa 1830, J. K. Ordyniec Str. [2], 202-240 Oprawa broszurowa [wydawnicza], 17 cm Winieta en tete w miedziorycie aut. Fryderyka Krzysztofa Dietricha Stan db / db-. [otarcia, zagięcia i niew. naddarcia kraw. okładki, zagięcia rogów str., ubytek okładziny w dolnej cz. grzbietu, przybrudzenia okł., przybrudzenia okładki].

Kod producenta: 1

Cena: 50.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

Dekameron Polski wydawany przez Jana Kazimierza Ordyńca nr 6 [1830]

Za pozwoleniem Cenzury Rządowej

Nakład: [ca] 120 egz.

Warszawa 1830, J. K. Ordyniec

Str. [2], 202-240 

Oprawa broszurowa [wydawnicza], 17 cm 

Winieta en tete w miedziorycie aut. Fryderyka Krzysztofa Dietricha

Stan db / db-. [otarcia, zagięcia i niew. naddarcia kraw. okładki, zagięcia rogów str., ubytek okładziny w dolnej cz. grzbietu, przybrudzenia okł., przybrudzenia okładki].

  

         „Dekameron Polski” wydawany przez Jana Kazimierza Ordyńca [wcześniejszego wydawcy „Dziennika Warszawskiego”] ukazywał się trzy razy w miesiącu; w sumie, od 10 stycznia do 20 września, wyszło 27 zeszytów, pogrupowanych w trzech tomach. Pismo osiągnęło nakład 120 egzemplarzy, w drugim kwartale 1830 r. miał 73 prenumeratorów , w trzecim 108. 

31 grudnia 1829 r. w  „Kurierze Warszawskim ”  J. K. Ordyniec zamieścił Prospekt na periodyk - „Dekameron Polski”: „Redagując od trzech lat »Dziennik Warszawski«, przekonałem się, że to pismo zbyt zacieśnione w swoim początkowym planie, pomimo wszelkich moich starań niepodobna było popularniejszym uczynić [...] Postanowiłem przeto z końcem roku bieżącego zamknąć »Dziennik Warszawski«, a od nowego 1830 roku wydawać nowe pismo periodyczne pod tytułem »Dekameron Polski« [...] Stosownie do tytułu pismo to wychodzić będzie trzy razy na miesiąc, to jest 10, 20 i ostatniego każdego miesiąca, w poszytach z dwoi arkuszy i pół składających się, z jedną ryciną co miesiąc." 

"Wydawca zadbał o stronę artystyczną pisma. Zapewniając sobie współpracę jednego z czo­łowych sztycharzy ówczesnej stolicy, realizował postulat wydawania czasopism w coraz staranniejszej szacie graficznej. Pod względem typograficznym „Dekameron Polski” należy do ciekawszych periodyków warszawskich epoki przedpowstaniowej."*

Wydawanie pisma przerwał wybuch Powstania Listopadowego; po Powstaniu J. K. Ordyniec znalazł się na emigracji w Paryżu i już nie wrócił do działalności wydawniczej; zmarł we Francji w 1863 roku.

 

* Hanna Tadusiewicz „Uwagi o Dekameronie Polskim J. K. Ordyńca” [fragment]

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie