Człowiek nauki taki, jakim był Pamiętniki profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Fryderyka Hechela Tom I-II [współoprawne] (Seria Wydawnictwa Krakowskiego Towarzystwa Miłośników Historii Medycyny) (1939)

Człowiek nauki taki, jakim był. Pamiętniki profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Fryderyka Hechela. Tom I-II [współoprawne] Seria: Wydawnictwa Krakowskiego Towarzystwa Miłośników Historii Medycyny Kraków 1939, [s.n.] Str. XIX, [4], 268, [9], 467, [5] Oprawa półpłócienna, introligatorska, zachowane lico oryg. opr. broszur. w t. I., 24 cm [4] karty tablic z ilustr. w t. I [3] karty tablic z ilustr. w t. II Stan: db+ (min. otarcia kraw. opr., dopiski ołówkiem na licu oryg. opr. broszur., str. przedtyt. w t. I, podpis długop. na str. przedtyt. w t. I, piecz. własn. na str. przedtyt. i tyt. w t. I)

Kod producenta: 1

Cena: 260.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

Człowiek nauki taki, jakim był. Pamiętniki profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Fryderyka Hechela. Tom I-II [współoprawne]

Seria: Wydawnictwa Krakowskiego Towarzystwa Miłośników Historii Medycyny

Kraków 1939, [s.n.]

Str. XIX, [4], 268, [9], 467, [5]

Oprawa półpłócienna, introligatorska, zachowane lico oryg. opr. broszur. w t. I., 24 cm

[4] karty tablic z ilustr. w t. I

[3] karty tablic z ilustr. w t. II

Stan: db+ (min. otarcia kraw. opr., dopiski ołówkiem na licu oryg. opr. broszur., str. przedtyt. w t. I, podpis długop. na str. przedtyt. w t. I, piecz. własn. na str. przedtyt. i tyt. w t. I)


Tom I. Młodość, studia i podróże, 1794-1834

Tom II. W wolnym mieście Krakowie, 1834-1846


     "Otwarcie pamiętników nastąpiło w 76 lat po śmierci autora, a dziś gdy te słowa piszę (w r. 1939) i pamiętniki wydaję drukiem, dzieli nas od tych czasów lat 88. Nie ma już znienawidzonej przez Hechla Austrii, której haniebne postępowanie w jaskrawych barwach w pamiętnikach przedstawił. Parę pokoleń ludzkich minęło. Nie widzę powodu, dlaczego by takie cenne pod względem historycznym pamiętniki miały dłużej pozostawać w ukryciu. Życzeniem autora, wyrażonym (pośrednio) w pamiętnikach było spolszczenie jego nazwiska. Autor miał po ojcu, który był Niemcem, nazwisko niemieckie Hechell, co znaczy — czesadło. Kraków miał trudności z odmienianiem tego nazwiska: „profesora Hechella", „profesora Hechell", „profesora Hechla". Ponieważ Hechell czuł się bez zastrzeżeń Polakiem, zadecydował sam, że ma się nazywać po polsku Hechlem (jak Skobel — Skoblem) i tak napisał własnoręcznie 6 razy na kartach tytułowych 6-u tomów pamiętników: „Pamiętniki Fryderyka Hechla..." Wolę autora oczywiście spełniłem tym bardziej, że ta odmiana polska od dawna już przeważa w naszej literaturze, a nazwisko Hechla już za jego życia często pisano przez jedno l. Gdym po raz pierwszy czytał zakurzone karty pamiętników, trudno mi było się oprzeć silnym wrażeniom. Pamiętniki szczerze pisane — a to jest od początku do końca cechą pamiętników Hechla — są wiernym odbiciem duszy człowieka, jego pragnień i tęsknot, trosk i miłości, są spowiedzią i skargą. Im bogatszą ma duszę pamięłnikarz, tym bogatsze i tym cenniejsze są jego pamiętniki. Hechel ma chlubną kartę w dziejach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przeszedł on do historii z opinią męża o wielostronnej nauce i wysokiej kulturze, mówiącego swobodnie siedmioma językami. Takim go przedstawił kolega z Wy-działu Lekarskiego Skobel we wspomnieniu pośmiertnym Wiadomość o życiu Fryderyka Hechla..."

              [Przedmowa, fragm.] 

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie