Zbigniew Dłubak / Systemy - Gestykulacje [vintage print]

Zbigniew DŁUBAK (1921 - 2005)

SYSTEMY - GESTYKULACJE (1970 - 1978)

4 plansze / fotografie czarno-białe / vintage print / brom / papier 

Wymiary pojedynczej planszy: 58 x 48 cm 

Wymiar całości: 58 x 192 cm

Odbitki niesygnowane


Proweniencja: Galeria 102 / "Desymbolizacje" / styczeń 1979 r. 

Fragmenty pracy reprodukowano w katalogu wystawy.

Prezentowane fotografie pochodzą z ikonicznego dla konceptualizmu w Polsce cyklu. Nagie kobiece korpusy wykonują precyzyjnie zaplanowane ruchy – opuszczają i podnoszą ramiona, zasłaniają i odsłaniają łono, piersi, łopatki. Chociaż gesty sprawiają wrażenie mechanicznych i bezosobowych, same ciała fotografowanych modelek noszą indywidualne znamiona, np. zmarszczki, włosy, ślady opalenizny. W projekcie nie chodzi zatem o gesty, a o ciało kobiety ujęte w schemat –  schemat sztuki, kultury, w zestaw kodów.


SYSTEMY - GESTYKULACJE / SYSTEMY - KOLEKCJA


,,Systemy" to grupa prac malarskich i fotograficznych powstała w latach 1970-1978. Część malarska to seria obrazów abstrakcyjnych, w których Dłubak podzielił płótno na regularne układy pasów w różnych odcieniach tego samego koloru. Partia fotograficzna natomiast to dwa cykle: ,,Gestykulacje” i ,,Kolekcja”. ,,Gestykulacje” to plansze czarno-białych zdjęć; każda z fotografii prezentuje inny gest w zaplanowanej przez autora sekwencji. Pozy wykonywane są przez nagą modelkę uchwyconą od kolan do szyi. Sfotografowane zostały też gesty samych dłoni na tle neutralnym i na tle łona. ,,Kolekcja”, w przeciwieństwie do posiadających ścisłą strukturę ,,Gestykulacji”, jest zbiorem gestów dowolnych, lub jednej pozy utrwalonej na kilku zdjęciach. Do tego cyklu należą także plansze, na których ten sam gest wykonują trzy różne modelki.


Zbigniew Dłubak - czołowy przedstawiciel polskiej fotografii awangardowej. Od 1948 r. członek ZPAP i ZPAF; w latach 1979-82 prezes Związku, a od 1973 r. członek honorowy. Jeden z założycieli Klubu Młodych Artystów i Naukowców w Warszawie (1947). Uczestnik Wystawy Sztuki Nowoczesnej w Krakowie z 1948. Współpracował z szeregiem galerii w całym kraju. Jeden z założycieli Grupy 55 i Permafo. W latach 1953-72 redaktor naczelny miesięcznika "Fotografia". W okresie 1966-75 był wykładowcą PWSFTViT oraz PWSSP (obecnie ASP) w Łodzi. Autor licznych artykułów i odczytów. Wielokrotnie nagradzany odznaczeniami, m.in. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1975), Nagrodą Państwową I Stopnia (1979). W powojennej fotografii polskiej pozostaje artystą o ogromnym autorytecie; jego prace znajdują się we wszystkich ważniejszych muzeach polskich.


SPRZEDANE

Autor: Maciej Barski

Tagi:
  • awangarda
  • fotografia artystyczna
  • konceptualizm
  • systemy-gestykulacje
  • vintage print
  • zbigniew dłubak