Tadeusz GRONOWSKI (1894 - 1990) ZWIĄZEK POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW / PIERWSZY SALON WIOSENNY / Plakat (1946)

Tadeusz GRONOWSKI (1894 - 1990)

ZWIĄZEK POLSKICH ARTYSTÓW PLASTYKÓW / PIERWSZY SALON WIOSENNY / MUZEUM NARODOWE WARSZAWA / MAJ-CZERWIEC 1946 [Plakat]

Litografia barwna

Warszawa 1946, Lit. Art. W. Główczewski

Wymiary: 85 x 61 cm

Sygn. p.d.: gronowski / 46
Tadeusz Lucjan Gronowski – polski grafik, malarz, architekt wnętrz, twórca plakatów, ilustrator książek. Sporadycznie wykonywał także ekslibrisy.


 Jest uważany za jednego z pionierów nowoczesnego polskiego plakatu. 


Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie studiował w latach 1917-1925 oraz paryskiej École nationale supérieure des beaux-arts, gdzie uczył się malarstwa. Od czasu studiów w Warszawie należał do Korporacji Akademickiej Welecja.


Jako grafik współpracował z takimi pismami jak "Pro Arte et Studio", "Skamander" i "Życie Literackie". Był projektantem reklam dla przedwojennych firm, m.in. Wedla, Orbisu, Fabryki Czekolady Fruzińskiego i sklepów Herse'a. Jest twórcą nadal używanego logo Polskich Linii Lotniczych LOT, którym wygrał konkurs w 1929 urządzony przez te linie lotnicze na wyłonienie ich nowego znaku towarowego. Uczestniczył w tworzeniu polichromii na kamienicach przy warszawskim Rynku Starego Miasta. Jest autorem kryształowych kandelabrów w Sali Kolumnowej oraz żyrandoli w niektórych pomieszczeniach Sejmu. Współpracował również z teatrami warszawskimi jako scenograf. 


Był członkiem Stowarzyszenia Artystów Polskich "Rytm". W 1933 należał do współzałożycieli Koła Artystów Grafików Reklamowych. Działając jednocześnie w Związku Polskich Artystów Grafików, współredagował związkowe pismo "Grafika". Sporą część okresu międzywojennego spędził w Paryżu, gdzie pracował jako projektant dekoracji dla znanych i ekskluzywnych sklepów, m.in. "Galeries Lafayette". 


W roku 1950 nakładem wydawnictwa "Książka i Wiedza" ukazało się luksusowe wydanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza z ilustracjami Gronowskiego. Jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych, m.in. zdobył Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu (1925) oraz złoty medal za projekt polskiego pawilonu na Wystawie Światowej w Nowym Jorku (1939). W 1955 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


SPRZEDANE

Autor: Maciej Barski

Tagi:
  • grafik
  • lot
  • orbis
  • plakat
  • tadeusz lucjan gronowski
  • wedel