Jan Sawka Portret dwukrotny / suchoryt [sucha igła] na papierze / 1970 r.

Jan Sawka 

Portret dwukrotny 

[Wrocław] 1970

Suchoryt barwny [sucha igła], 45 cm x 28,5 cm [odcisk płyty: 31 cm x 23 cm] 

Sygnatura: Jan Sawka / [4/4/70]

  

Jan Sawka


Jan Sawka [1946-2012] - jeden z najwybitniejszych polskich grafików okresu powojennego. [ więcej o artyście: http://antykwariatwaw.pl/blog/art/jan-sawka-1946-2012-polski-plakat-teatralny-muzeum-plakatu-w-wilan... ].

Wojciech Skrodzki w książce "Wizjonerzy i mistrzowie" [Warszawa 2009, Biblioteka Więzi, s. 180] tak pisze o grafice Jana Sawki [głównie w kontekście akwaforty, ale i innych technik graficznych]:

"Początkowo wykonywał różnego rodzaju grafiki o charakterze artystycznym a funkcji użytkowej na różne cele tego ruchu. [...] Angażując się w różne dziedziny sztuki Sawka traktował zawsze swą twórczość jako twórczość maksymalnie otwartą. Taka była jego koncepcja sztuki. Rzutowało to na jego stosunek do uprawianej przez siebie grafiki. Obok różnego rodzaju ulotnego ilustratorstwa uprawiał grafikę, którą można by z założenia zakwalifikować jako czystą — dotyczy to bowiem głównie jej funkcji, w znacznie mniejszym stopniu techniki. Sawka był mistrzem różnych technik graficznych, głównie akwaforty. Cóż, kiedy sam łamał jej „czystość", dokonując nieskończonych ingerencji rysunkowych i malarskich, tak że w pewnym momencie jego prace przestawały spełniać kryteria graficzne, skoro w klasycznym rozumieniu przez grafikę rozumie się powtarzalność tożsamych w zasadzie odbitek. Tego u Sawki w zasadzie nie było. [...]"

Jan Sawka Portret dwukrotny Wrocław 1970

SYGNATURA:

Jan Sawka Sygnatura na grafice

Autor: Maciej Barski

Tagi:
  • Jan Sawka
  • art
  • grafika
  • polish art
  • sztuka