Analiza typów antropologicznych Stołyhwo Kazimierz (1924)

Dostępność: brak na półce
Cena: 29,00 zł 29.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Stołyhwo Kazimierz

Analiza typów antropologicznych  

Warszawa 1924, Instytut Nauk Antropologicznych Towarzystwa Naukowego Warszawskiego 

Str. 96 

Oprawa broszurowa, wydawnicza, 24 cm 

Tabele, schematy 

Stan db+. (niew. naddarcie kraw. jednej strony, zapiski ołówkiem na licu okładki, otarcia kraw. okładki, zagięcia dolnych rogów kilku str. / egz. nierozcięty).

 

KAZIMIERZ STOŁYHWO. 

Analiza typów antropologicznych.*) 

(Z Zakładu Antropologji Instytutu Nauk Antropologicznych Tow. Naukowego Warsz.). 

Przedstawiona na posiedzeniu Wydziału II-go T. N. W. dnia 21 grudnia 1923 r. 

WSTĘP.  W latach ostatnich . w antropologii pozyskał wielkie uznanie kierunek badań posiłkujący się precyzyjnemi metodami statystycznemi, w celu określenia różnych typów antropologicznych, występujących na poszczególnych terytorjach. U nas w Polsce najwybitniejszym przedstawicielem tego kierunku jest Jan C z e k a n o w ski i najgorliwszym zwolennikiem udoskonalania metod statystycznych w zastosowaniu do antropologji, na którem to polu zdobył wielkie zasługi. Powiedzieć wszakże należy, że aczkolwiek osiągnięte zostały w tym zakresie rezultaty bardzo poważne i interesujące, to jednak nie należy się łudzić, by metody statystyczne mogły odegrać rolę środka uniwersalnego, któryby umożliwiał nam pomyślne rozwiązanie wszelkich zagadnień antropologicznych. N. p. sprawa należy-tego ujęcia typów antropologicznych oraz odpowiedniej ich definicji należy, zdaniem mojem, do tej kategorji zagadnień, przy rozwiązaniu których metody statystyczne mają znaczenie podrzędne, a mianowice służyć mogą, jedynie do przeprowadzenia kontroli, oraz do osiągnięcia większego uściślenia i sprecyzowania rezultatu, który został otrzymany na zupełnie innej drodze metodycznej. Muszę się tu zastrzedz, iż nie jestem bynajmniej przeciwnikiem bezwzględnym stosowania metod statystycznych w antropologji, lecz jestem tego zdania, iż niestety" ten kierunek zbyt jednostronnie nieraz jest traktowany, sprowadzając się w pewnych .pracach do przeładowania ich różnemu obliczeniami, które nie zostają nawet spożytkowane przez autora do wyciągnięcia odpowiednich [...]

*) Pracę tę wykonałem z zapomogi przyznanej mi przez Komitet „Elisabeth Thompson Science Fund" w Bostonie. Składam tu najgorętsze podziękowanie Instytucji powyższej. 

[fragment wstępu]

Szczegóły

autor Stołyhwo Kazimierz
tytuł Analiza typów antropologicznych
seria wydawnicza brak informacji
rok wydania 1924
rodzaj oprawy broszurowa
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium