Acta Nuntiaturae Polonae Tomus XLI Iulius Piazza (1706-1708) Vol. 1 (8 VII 1706 - 31 III 1707) (1991)

Dostępność: brak na półce
Cena: 42,00 zł 42.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Acta Nuntiaturae Polonae. Tomus XLI. Iulius Piazza (1706-1708). Vol. 1 (8 VII 1706 - 31 III 1707) 

Romae 1991, Fundacja Lanckorońskich

Str. XVII, [4], 372

Oprawa broszurowa, 24 cm

Ilustr. na frontyspisie

Stan: bdb- (lekkie otarcia kraw. opr.)


                             TREŚĆ [działy]:


Strona tyt., strona red. s. I-IV  INTRODUCTIO s. V-XII ITINERARIUM IULII PIAZZA, FONTES, INDEX FONTIUM, STUDIA ET FONTES AUXILIARII s. XIII-XVIII  TEXTUS s. 1-100  s. 101-200 pdf s. 201-318  APPENDICES s. 319-340  INDICES


Acta Nuntiaturae Polonae to seria wydawnicza Akt Nuncjatury Apostolskiej w Polsce obejmująca wszystkie listy i dokumenty wytworzone przez nuncjuszy papieskich w Polsce, a także pisma do nich adresowane. Publikowana jest zatem – oprócz korespondencji dyplomatycznej – oficjalna korespondencja prowadzona między nuncjuszami apostolskimi i dworem królewskim oraz dostojnikami państwowymi i kościelnymi, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości także z głową Państwa i przedstawicielami Rządu. Nie pomija się listów prywatnych, zwłaszcza osób z otoczenia nuncjusza, dokumentów oficjalnych (dyspens, odpustów, wezwań i innych dokumentów sądowych, wyświadczenia dobrodziejstw) i rożnych doniesień (avvisi), które nuncjusze przekazywali do Sekretariatu Stanu. Wszystkie te dokumenty wraz z listami uwierzytelniającymi i polecającymi, instrukcją i pełnomocnictwami publikowane są  in corpore z zachowaniem porządku chronologicznego.

Cała edycja jest dzielona w porządku chronologicznym na tomy gdzie jeden tom przeznaczony dla jednego nuncjusza. Tom taki wedle potrzeby dzielony jest na volumina.

W dodatku (appendix) umieszczane są dokumenty, które powstawały w długim okresie czasu, a mianowicie diariusze nuncjatur, relacje oficjalne i opisowe, dokumenty (verbalia) spraw sądowych i procesów informacyjnych o kandydatach do biskupstwa, ilekroć tylko sporządził je nuncjusz i potwierdził swym podpisem.

Zadanie gromadzenia i wydawania źródeł z archiwów watykańskich rozpoczęte zostało przez Komisję Historyczną Akademii Umiejętności po otwarciu archiwów watykańskich w 1881 r. (tzw. Ekspedycja Rzymska, od 1886). W l.1915-1950 wyszły z druku cztery wielkie tomy akt Nuncjatury Apostolskiej w Polsce w serii AU i PAU Monumenta Poloniae Vaticana. Później nie kontynuowano już wydawania akt Nuncjatury w tej serii. Serię Acta Nuntiaturae Polonae rozpoczął Polski Instytut Historyczny w Rzymie w 1990 r.; w latach 1995-2003 prace prowadzone były równolegle w Rzymie i w Krakowie, od 2004 kolejne tomy wydawane są wyłącznie przez PAU a finansowane przez Fundację Lanckorońskich.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium