Rok 1846 Kronika dworów szlacheckich zebrana na pięćdziesięcioletnią rocznicę smutnych wypadków lutego Dembiński Stefan (1896)

Dembiński, Stefan ​Rok 1846. Kronika dworów szlacheckich zebrana na pięćdziesięcioletnią rocznicę smutnych wypadków lutego ​ Jasło 1896, nakładem autora [Druk. L. D. Stoegera] Str. [7], 443 Oprawa: półskórek, introligatorska (z epoki), zachowana oryginalna oprawa broszurowa, grzbiet pięciopolowy, sztuczne zwięzy (bindy), skórzane szyldziki na 2. i 4. polu, tytulatura tłoczona w złocie, ozdobne tłoczenia na pozostałych polach (motyw florystyczny); 23 cm [octavo] Marmoryzowane obcięcia Tasiemka / zakładka przyszyta do kapitałki Suchy tłok na przedniej wyklejce: "Canson-Montgolfier" [franc. papiernia] Stan: bdb- (otarcia rogów opr., niew. plamy na pow. opr., niew. rdzawe plamy na wyklejkach, nalepka z numerem na przedniej wyklejce, piecz. na przedniej wyklejce, licu opr. broszur., str. [7] i tylnej wyklejce)

Kod producenta:: 1

Cena:: 1200.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

Dembiński, Stefan

Rok 1846. Kronika dworów szlacheckich zebrana na pięćdziesięcioletnią rocznicę smutnych wypadków lutego 

Jasło 1896, nakładem autora [Druk. L. D. Stoegera]

Str. [7], 443

Oprawa: półskórek, introligatorska (z epoki), zachowana oryginalna oprawa broszurowa, grzbiet pięciopolowy, sztuczne zwięzy (bindy), skórzane szyldziki na 2. i 4. polu, tytulatura tłoczona w złocie, ozdobne tłoczenia na pozostałych polach (motyw florystyczny); 23 cm [octavo]

Marmoryzowane obcięcia

Tasiemka / zakładka przyszyta do kapitałki

Suchy tłok na przedniej wyklejce: "Canson-Montgolfier" [franc. papiernia]

Stan: bdb- (otarcia rogów opr., niew. plamy na pow. opr., niew. rdzawe plamy na wyklejkach, nalepka z numerem na przedniej wyklejce, piecz. na przedniej wyklejce, licu opr. broszur., str. [7] i tylnej wyklejce)


     "Przekładając łaskawemu czytelnikowi kronikę dworów z roku 1846, pominąłem całkowicie historyę ruchu, ponieważ nie chciałem powtarzać rzeczy o której pisał p. Sala i wspomina p. Schnur Pepłowski, podaję raczej to, co przechowywało się w Ustnem podaniu, albo w bardzo rzadkich zapiskach, a tem samem nie tworzyło całości, i zaginąć musiało z czasem, jak i przepadło niestety wiek z tymi, którzy w przeciagu lat pięćdziesięciu zstąpili do grobu. Przedkładając kronikę 149 miescowości uzupełniam pracę Tessarczyka, który kilka zaledwie podał faktów, a robię to, by złożyć w ten sposób na zapomnianych grobach pomordowanych, pomiędzy nimi i mego ojca, skromną równiankę, by przypomnieć krajowi, w którym nieoględni politycy sieją dzisiaj ziarno waśni społecznej, wywlekają marę dawno pogrzebanej pańszczyzny, i zniesionych przywilejów, do czego obok złośliwości zasadniczej, doprowadzić ?noże grzeszna nieoględność i zaciekłość zaślepieńców. 

Podaję fakta, które nieuprzedzonych przekonać mogą, że lud 
wiejski jako narzędzie w obcem ręku zawinił, oraz że dwory tak złemi nie były, jak je warchołowie przedstawiali i przedstawiają. 

Szanując zapatrywania autorów, udzielonych mi zapisków, 
zamieszczam nieraz poglądy, z któremi się nie zgadzam, a pisząc o tak bolesnych wypadkach, nie siliłem się na barwność stylu, by nie ubliżyć majestatowi zgrozy, którą, opowiadane wywołują sceny". 

            [Wstęp, fragm.]

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie