Myśli o pismach polskich z uwagami nad sposobem pisania w rozmaitych materyach Dzieło Adama Czartoryskiego (Z wiadomością o życiu i pismach autora) (Biblioteka Polska Seria V) (1860)

​Myśli o pismach polskich, z uwagami nad sposobem pisania w rozmaitych materyach. Dzieło Adama Czartoryskiego. (Z wiadomością o życiu i pismach autora) Seria: Biblioteka Polska. Seria V Kraków 1860, Biblioteka Polska Str. 124, [3], XIV, [4] Oprawa półpłócienna, introligatorska, marmoryzowane lico i tył, 20 cm Stan: db+ (lekkie otarcia kraw. opr., niew. ubytek marmoryzowanej okleiny tyłu opr., foxing na str. tyt. i potyt., rdzawe plamy na ca 30. ostat. str.)

Kod producenta:: 1

Cena:: 260.00

EGZEMPLARZ DOSTĘPNY

TERMIN REALIZACJI - MAKSYMALNIE WYNOSI 5 DNI ROBOCZYCH
(3 DNI NA REALIZACJĘ ZAMÓWIENIA ORAZ 2 DNI ROBOCZE NA DOSTAWĘ)

GDYBY KTOŚ Z PAŃSTWA ŻYCZYŁ SOBIE KRÓTSZY TERMIN REALIZACJI
ZAMÓWIENIA - PROSZĘ O KONTAKT MAILOWY LUB TELEFONICZNY

facebook Google+

Opis produktu:

Myśli o pismach polskich, z uwagami nad sposobem pisania w rozmaitych materyach. Dzieło Adama Czartoryskiego. (Z wiadomością o życiu i pismach autora) 

Seria: Biblioteka Polska. Seria V

Kraków 1860, Biblioteka Polska

Str. 124, [3], XIV, [4]

Oprawa półpłócienna, introligatorska, marmoryzowane lico i tył, 20 cm

Stan: db+ (lekkie otarcia kraw. opr., niew. ubytek marmoryzowanej okleiny tyłu opr., foxing na str. tyt. i potyt., rdzawe plamy na ca 30. ostat. str.)


      "Nic łatwiejszego, jak pióro uchwycić i zasiąść do pisania: czyli to raptem kogo porywa (napastujący rzadko i niemal zawsze krótkotrwały w mieszkańcach ziemi naszej) paroxyzm chęci niepróżnowania; czyli też załechce kogo próżnostka wystąpienia na widok w postaci niby literata i człowieka (jak się to pospolicie mawia), któremu na wiadomościach wcale nie zbywa; lecz dawne nas doświadczenie uczy, gdy przeglądamy najliczniejszą część pism przez naszych współziomków wydanych, że ci z pomiędzy nich, co się wybierali do świątyni pamięci gościńcem nauki, starali się zawsze jak najtaniej i jak najmniejszym kosztem pracy i przypilnowania odbywać tę podróż, woląc brać za godło: byleśmy mieli pozór żeśmy coś zrobili, niż zastanawiać się nad tem, co tak sprawiedliwie Pliniusza młodszego zastanawiało, gdy mówił w liście do Celera: "Rozpamiętywam nie raz, do jakiego stopnia ważną to jest rzeczą puszczać dzieło jakie między ludzi, i wyprowadzić sobie z głowy nie potrafię, żeby nie należało przeglądać koniecznie i często, i radzić się wielu, tego, co się ma wielu podobać". Ktokolwiek rozpoczyna pismo jakie pożyteczne lub zabawne, czyli też chce oba wspołem łączyć rodzaje, ten powinien najpierwej dobrze być opatrzonym w zapas znajomości powszednych, równie tych, co są w ogóle każdemu potrzebnemi, jako też tych osobliwie, co szczególny związek mają z przedmiotem do traktowania wybranym; nie powinien ani pracy żałować, ani czasu, gwoli dobywania informacyi ze wszystkich (ile ich tylko być może) zrzódeł, aby tem doskonalszy kształt wzięła jego robota, i aby tem dokładniej wykonał skreśloną plantę. Plantę bowiem kreślić sobie, i do niej pracować stosownie, główną jest i nieodbitą potrzebą dla chcącego dzieło swe wzbić w jakążkolwiek cenę, a tymczasem nie wiem, wieleby też dzieł złożyć można z tych, co je polskie spłodziły pióra, którymby słusznie przyznawać godziło się zaletę ułożonego i wyprowadzonego dosadnie rysu. Dla przekonania się o tej niemiłej, a jednak koniecznie do wiedzy potrzebnej prawdzie, przejdźmy (ile szczupłość tych listków kilku dozwoli) różne pism rodzaje, a zacznijmy od dziejopisów. Nie zamyślam wszakże dzieła wszystkich z gruntu drabować, ale lekko się dotykać i namieniać pobieżno przyczyny mego o nich mniemania; roztrząsanie zaś i wywód, wyłącza sama szczupłość tego pisemka..."

          [Fragm. tekstu]

Wyślij wiadomość gdy wiadomość pojawi się na stanie

Podaj adres email a powiadomimy Cię gdy książka pojawi się na stanie